Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Wysokie drzewa - analiza

Wysokie drzewa składają się z trzech czterowersowych strof. Każdy z wersów zbudowany jest z trzynastu zgłosek i obdarzony jest regularną średniówką po siódmej sylabie. Rymy są tu parzyste i krzyżowe, typu ABAB (drzewa, promieniem, rozlewa, sklepieniem). Ponadto każda strofa to jedno zdanie wielokrotnie złożone. Utwór został spięty przez autora klamrą kompozycyjną (wers O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa pojawia się na początku i końcu utworu), przez co można nazwać go pierścieniowym.

Bogata warstwa artystyczna wiersza została zbudowana za pomocą:
 • metafor: np. Tysiącem srebrnych nożyc szybko strzygą ciszę,

 • epitetów: np. wysokie drzewa, wieczornym promieniem, srebrnych nożyc,

 • onomatopei: np. strzygą,

 • personifikacji: np. I zmierzch ciemnością smukłe korony odziewa.

 • Utwór w swojej budowie i treści nawiązuje niewątpliwie do klasyki. Jedną z jej cech był styl wysoki i patos. Mamy z nimi do czynienia także w wierszu Staffa. Przedstawiony obraz jest monumentalny, potężny niczym pomnik. Taki sam jest język utworu, czuć w nim patos, uniesienie i powagę. Poczucie to potęguje zwłaszcza ostatni wers: O, cóż jest piękniejszego niż wysokie drzewa! Również z klasyki wywodzi się pokrywalność długości zdań z długością strof.

  Podmiotem lirycznym utworu jest wrażliwy na piękno natury człowiek, prawdopodobnie poeta. Nie jest jednak możliwe, aby określić jego wiek czy płeć. Po przeanalizowaniu prowadzonej przez niego narracji można dojść do wniosku, że Wysokie drzewa zaliczają się do liryki pośredniej. Badacze przypisują utwór Staffa ponadto do bardziej szczegółowej kategorii: liryki opisowej.
  autor:

  Karolina Marlęga -  Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł


  czytaj inne ściągi z serwisów maturalnych


  Komentarze
  artykuł / utwór: Wysokie drzewa - analiza

   Dodaj komentarz


   Imię:
   E-mail:
   Tytuł:
   Komentarz:
    
   Leopold Staff - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line
   Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
   reklama, kontakt - Polityka cookies